ایا کسانی که تغییر جنسیت میدهند بچه دار میشوند

ایا کسانی که تغییر جنسیت میدهند بچه دار میشوند

در این مقاله از سایت کلینیک عباس نادر، قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند؟ همراه شما هستیم.

ایا کسانی که تغییر جنسیت میدهند بچه دار میشوند؟ نمی‌توانند از نظر بیولوژیکی بچه دار شوند، اما فرزندخواندگی یا فناوریهای کمک باروری می شود.

این سوال که آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند، بیش از یک تحقیق پزشکی یا بیولوژیکی است. عوامل متعددی از جمله زیست شناسی، فناوری، روانشناسی و قانون را در بر می گیرد.

این مقاله از سایت کلینیک عباس نادر، دیدگاهی جامع در مورد این موضوع که اغلب به اشتباه درک می شود، ارائه می دهد.

لطفا از پست ازدواج با زن بچه دار دیدن کنید.

آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند: قابلیت ها و محدودیت های بیولوژیکی

آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند: قابلیت ها و محدودیت های بیولوژیکی
آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند: قابلیت ها و محدودیت های بیولوژیکی
 • مردان تراجنسیتی : افرادی که در بدو تولد به آن‌ها زن اختصاص داده می‌شود، اما خود را مرد می‌دانند، در بسیاری از موارد اگر تحت مداخلات پزشکی خاصی قرار نگرفته باشند، می‌توانند باردار شوند و زایمان کنند. با این حال، تستوسترون درمانی می تواند تخمک گذاری را مهار کند و بر باروری تأثیر بگذارد.
 • زنان تراجنسیتی : افرادی که در بدو تولد مرد هستند اما به عنوان زن شناخته می شوند، معمولاً توانایی تولید اسپرم خود را تا زمان مداخله جراحی حفظ می کنند. قبل از جراحی، آنها می توانند از نظر بیولوژیکی پدر فرزند شوند.

در این خصوص، توصیه می کنیم از راهنمای درمانگران کلینیک عباس نادر در این زمینه استفاده نمایید.

نشانه های ترنس بودن مرد چیست؟

آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند: مداخلات و پیامدهای جراحی

جراحی های مردانه : مردان ترنس ممکن است جراحی هایی مانند جراحی قفسه سینه/بالا و بازسازی اندام تناسلی را انتخاب کنند. این روش‌ها معمولاً رحم و تخمدان‌ها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند، اما هیسترکتومی بارداری طبیعی را غیر ممکن می‌کند.

جراحی‌های زنانه : زنان ترنس ممکن است واژینوپلاستی را انتخاب کنند که شامل برداشتن بیضه‌ها و پایان دادن به تولید اسپرم است. به منظور حفظ این گزینه برای کودکان بیولوژیک، بانک اسپرم قبل از جراحی ضروری است.3

برای درمان استرس و اضطراب به چه دکتری مراجعه کنیم؟

آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند: گزینه ها در فناوری کمک باروری

آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند: گزینه ها در فناوری کمک باروری
آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند: گزینه ها در فناوری کمک باروری
 • لقاح آزمایشگاهی (IVF) : مردان ترنس با تخمدان ها و رحم حفظ شده می توانند از IVF استفاده کنند. زنان ترنس نیز می توانند با ترکیب اسپرم بانکی خود با تخمک اهدایی از IVF استفاده کنند.
 • تلقیح داخل رحمی (IUI) : کمتر تهاجمی نسبت به  IVF،  IUI می تواند توسط مردان ترنس که هنوز رحم و تخمدان های عملکردی دارند، مورد استفاده قرار گیرد.
 • رحم اجاره ای : زنان ترنس بدون شریک زن که مایل به حمل فرزند هستند، می توانند از رحم اجاره ای بارداری استفاده نمایند.

لطفا از پست تجربه کسانی که هیپنوتیزم شد دیدن کنید.

آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند: ملاحظات عاطفی و روانی

 • دیسفوریا بدن : مردان ترنس ممکن است تغییرات فیزیکی در دوران بارداری را از نظر عاطفی، چالش برانگیز بدانند. گفت و گو با پزشکان و درمانگران بسیار مهم است.
 • ننگ اجتماعی : هم مردان و هم زنان ترنس، ممکن است در هنگام انتخاب والدین، با چالش‌ها و تعصبات اجتماعی روبرو شوند. شبکه های پشتیبانی و مشاوره می توانند این موضوع را کاهش دهند.

پذیرش به عنوان یک جایگزین

فرزندخواندگی، یک جایگزین مناسب برای افراد تراجنسیتی است که نمی توانند یا نمی خواهند فرزندان بیولوژیکی داشته باشند.

آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند: خطرات پزشکی و اقدامات احتیاطی

 • مردان تراجنسیتی : هورمون درمانی و جراحی ممکن است خطرات بیشتری در دوران بارداری داشته باشد. قبل از اقدام به بارداری، برای ارزیابی خطر جامع و مشاوره در مورد مدیریت داروها در دوران بارداری، با یک پزشک مشورت کنید.
 • زنان تراجنسیتی : درمان جایگزینی هورمونی (HRT) ممکن است باروری و کیفیت اسپرم را به خطر بیندازد. توقف موقت  HRT اغلب در طول دوره تلاش برای باردار شدن توصیه می شود.

حفظ باروری

 • بانک اسپرم : زنان ترنس باید قبل از انجام درمان های هورمونی یا جراحی که ممکن است باروری را مختل کنند، بانک اسپرم را در نظر بگیرند. این گزینه، کودکان بیولوژیکی را در آینده تضمین می کند.
 • انجماد تخمک : مردان ترنس ممکن است قبل از شروع درمان با تستوسترون، تخمک های خود را فریز کنند. انجماد تخمک، گزینه ای را برای فرزندان بیولوژیکی آینده فراهم می کند، که یا توسط یک جانشین و یا حتی توسط خود فرد در صورتی که برای دوره بارداری تغییر حالت دهند، الزامیست.
 • چه کسانی نیاز به روانپزشک دارند؟

تعادل هورمونی و اثرات آن بر والدین

 • مردان تراجنسیتی : اگر به دنبال والدین بیولوژیکی هستید، سطح تستوسترون باید به دقت کنترل شود. وقفه از هورمون درمانی معمولا در دوران بارداری توصیه می شود.
 • زنان تراجنسیتی : استروژن و سایر درمان‌های هورمونی ممکن است تعداد اسپرم را کاهش دهند، اما معمولاً امکان والدین را از بین نمی‌برند. یک متخصص باروری می تواند گزینه هایی را بر اساس پروفایل هورمونی شما ارائه دهد.

نتیجه گیری در باره سوال “ آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند “

نتیجه گیری در باره سوال " آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند "
نتیجه گیری در باره سوال ” آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند “

پاسخ به این سوال که آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند، مثبت است؛ البته از راه های مختلف بیولوژیکی، تکنولوژیکی و قانونی. با این حال، این یک موضوع چند لایه است که جنبه های پزشکی، عاطفی و اجتماعی را در بر می گیرد.

در حالی که این مسیر ممکن است پر از چالش باشد، هم علم پزشکی و هم جامعه، در حال تکامل هستند تا امکانات افراد تراجنسیتی را که رویای پدر و مادر شدن را در سر می پرورانند، گسترش دهند.

درمانگران کلینیک عباس نادر می توانند اطلاعات جامعی در این زمینه در اختیارتان قرار دهند.

سوالات متداول در باره سوال “ آیا کسانی که تغییر جنسیت می دهند بچه دار می شوند “

آیا افراد تراجنسیتی می توانند فرزندان بیولوژیکی داشته باشند؟

افراد تراجنسیتی، گزینه های مختلفی برای داشتن فرزندان بیولوژیک دارند. این گزینه ها به جنسیت تعیین شده در بدو تولد، وضعیت انتقال و انتخاب های شخصی آنها بستگی دارد. سه نکته کلیدی که در این راستا باید در نظر گرفته شود، عبارتند از:

 • حفظ باروری: افراد تراجنسیتی که مایل به داشتن فرزندان بیولوژیکی در آینده هستند، می توانند گزینه های حفظ باروری مانند انجماد اسپرم یا تخمک را قبل از انجام هورمون درمانی یا جراحی بررسی کنند.
 • فناوری های کمک باروری :(ART) افراد تراجنسیتی می توانند از ART، از جمله لقاح آزمایشگاهی (IVF) و لقاح داخل رحمی (IUI) برای بچه دار شدن کودکان بیولوژیکی با استفاده از گامت های حفظ شده استفاده کنند.
 • رحم اجاره ای: افراد تراجنسیتی که تغییر جنسیت داده اند و خودشان نمی توانند حاملگی داشته باشند، ممکن است رحم جایگزین را انتخاب کنند، جایی که یک مادر جایگزین با استفاده از مواد ژنتیکی یک یا هر دو همسر، حاملگی را تا پایان ادامه می دهد.
آیا هورمون درمانی و جراحی های تعیین جنسیت بر باروری تاثیر می گذارد؟

هورمون درمانی و جراحی های تایید کننده جنسیت می توانند تاثیر متفاوتی بر باروری افراد تراجنسیتی داشته باشند. در ادامه، جزئیات ضروری بیان شده است:

 • هورمون درمانی: تستوسترون درمانی برای مردان تراجنسیتی و استروژن درمانی برای زنان ترنس می تواند منجر به کاهش باروری شود. با این حال، تضمین نشده است، و برخی از افراد ممکن است هنوز در طول هورمون درمانی باردار شوند.
 • عقیمی دائمی: برخی از جراحی های تایید کننده جنسیت، مانند ارکیکتومی دوطرفه (برداشتن بیضه) برای زنان ترنسجندر یا واژینکتومی برای مردان ترنس می تواند منجر به عقیمی دائمی شود. بسیار مهم است که قبل از انجام چنین جراحی هایی، با یک پزشک درباره گزینه های حفظ باروری صحبت کنید.
 • اثرات برگشت پذیر: برخی از روش ها مانند بزرگ کردن سینه یا جراحی زنانه سازی صورت برای زنان ترنس، بر باروری تاثیر نمی گذارد. افراد تراجنسیتی باید با تیم مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنند تا اثرات خاص درمان های انتخابی خود را درک کنند.
نقش حمایت از سلامت روان برای افراد تراجنسیتی با در نظر گرفتن والدین چیست؟

حمایت از سلامت روان، نقشی حیاتی در سفر به سمت والدینی برای افراد ترنس ایفا می کند. در این بخش، سه ​​جنبه مهم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

 • مقابله با استرس: افراد تراجنسیتی ممکن است استرس های منحصر به فردی را در رابطه با حفظ باروری، هورمون درمانی، جراحی ها و تبعیض تجربه کنند. متخصصان سلامت روان می توانند به افراد کمک کنند تا با این چالش ها کنار بیایند.
 • پشتیبانی تصمیم‌ گیری: تصمیم‌ گیری‌های مربوط به حفظ باروری، والدین شدن، و انتقال می‌توانند از نظر احساسی پیچیده باشند. حمایت از سلامت روان می تواند فضای امنی برای کشف این تصمیمات فراهم کند.

با یک کلیک مشاوره بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *