در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم

در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم

در این مقاله از سایت کلینیک عباس نادر، قصد بررسی موضوع ” در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم” را داریم.

در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم، مهم است که احساسات، نگرانی ها و اهداف خود را برای این فرآیند بیان کنید و به دیدگاه شریک زندگی خود گوش دهید.

شرکت نکردن در جلسه مشاوره طلاق چه معایبی به همراه دارد؟

در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم

در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم
در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم

مشاوره طلاق، گامی اساسی برای بسیاری از زوج هایی است که در مرحله جدایی قرار دارند. مشاوره، به عنوان زمینه ای خنثی برای گفتگو، درک و درمان است. دانستن اینکه در در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم، می تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند. اجازه دهید چند نکته مهم در این خصوص، عنوان نماییم.

ابراز احساسات سازنده

با تصدیق احساسات خود شروع کنید. طبیعی است که احساس آسیب، سردرگمی یا حتی عصبانیت کنید. با این حال، بیان این احساسات به صورت سازنده کلیدی است. به جای سرزنش کردن، روی احساس و دلیل خود تمرکز کنید.

حضانت و نگرانی کودک

اگر فرزندان درگیر باشند، رفاه آنها در درجه اول اهمیت است. در مورد هر گونه نگرانی یا آرزو در مورد آینده آنها بحث کنید. اولویت بندی نیازهای آنها و در نظر گرفتن تصمیمات مشترک، ضروری است.

بحث های مالی

به طور شفاف در مورد جنبه های مالی صحبت کنید. چنین جنبه هایی،  شامل تقسیم دارایی ها، رسیدگی به بدهی ها و حمایت احتمالی همسر می شود. اکنون باز بودن از درگیری های آینده جلوگیری می کند.

برای آشنایی قبل از ازدواج چه باید کرد؟

در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم: ارتباطات آینده

در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم: ارتباطات آینده
در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم: ارتباطات آینده

تصمیم بگیرید که پس از طلاق چگونه ارتباط برقرار کنید. تعیین حد و مرزها می تواند تضمین کننده تعاملات روانتر در آینده باشد.

جستجوی رشد فردی

در زمینه های رشد شخصی فکر کنید. رشد فردی در مورد سرزنش نیست، بلکه درک این است که چگونه هر دو طرف می توانند به طور مثبت به جلو حرکت کنند.

ایجاد مرزهای جدید

بحث و گفتگو و تعیین مرزهای جدید بسیار مهم است. این امر، احترام و درک متقابل را تضمین می کند زیرا هر دو طرف در حال گذار به این مرحله جدید هستند.

انتظارات پس از طلاق

انتظارات خود را از زندگی پس از طلاق به اشتراک بگذارید. خواه در مورد فرزندپروری مشترک، دوستی ها یا پیشرفت شخصی باشد، داشتن وضوح ضروری است.

لطفا از پست مرکز مشاوره خیانت همسر دیدن کنید.

بازسازی اعتماد

اعتماد، زمانی که شکسته شود، بازسازی آن چالش برانگیز است. با این حال، ضروری است، به ویژه اگر هر دو طرف برای همزیستی مسالمت آمیز هدف داشته باشند. این مورد، ممکن است به معنای بازگرداندن کامل رابطه نباشد، بلکه به معنای اطمینان از سطحی از اعتماد برای برقراری ارتباط و مشارکت موثر باشد.

برخورد با خانواده

خانواده ها، نقش مهمی در طول و بعد از طلاق دارند. بسیار مهم است که در مورد نحوه مدیریت مجامع خانوادگی، تعطیلات و رویدادها هر دو طرف صحبت کنیم. آرام نگه داشتن پویایی خانواده، می تواند به نفع همه افراد، به ویژه کودکان باشد.

نقش میانجیگری

گاهی اوقات، احساسات می تواند قضاوت را مختل کند. در چنین مواردی، داشتن فردی میانجی و بی‌طرف، می‌تواند به هدایت مکالمات در جهت سازنده کمک کند. اذعان به زمان درخواست کمک از خارج می تواند مفید باشد.

به یاد آوردن اوقات خوش

در حالی که تمرکز بر نکات منفی آسان است، یادآوری زمان های خوب می تواند درمانی باشد. این یادآوری است که در یک نقطه، عشق و درک وجود داشت. چنین مسئله ای، می تواند به هدایت روند بهبود کمک کند.

برنامه ریزی برای آینده

در مورد برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت بحث کنید. برنامه ریزی آینده، شامل موقعیت های زندگی، اهداف مالی و قرار ملاقات احتمالی در آینده می شود. شفاف بودن در مورد آینده می تواند به هر دو طرف کمک کند تا متناسب با آن برنامه ریزی کنند.

رها کردن

از جمله چالش برانگیزترین جنبه ها، رها کردن است که به معنای فراموش کردن نیست، بلکه رهایی از درد، خشم و رنجش است. در مورد راه هایی بحث کنید که هر دو طرف می توانند برای رهاسازی این احساسات و یافتن آرامش، کار کنند.

پذیرش هویت های فردی

پس از طلاق، برای هر دو فرد حیاتی است که دوباره هویت فردی خود را کشف کنند که خارج از رابطه، چگونه فردی هستند. در مورد اهمیت فضا و زمان شخصی برای شرکت در فعالیت هایی که شادی و رضایت را به همراه دارد، بحث کنید.

درمان و سلامت روان

سلامت روان در این دوره بسیار مهم است. به مزایای جلسات درمانی فردی بپردازید. درمانگران کلینیک عباس نادر، ابزارها و مکانیسم های مقابله ای را برای هدایت آشفتگی عاطفی طلاق فراهم می کنند.

بهترین دکتر مشاوره قبل از ازدواج در کلینیک عباس نادر.

درک مفاهیم حقوقی

طلاق فقط جدایی عاطفی نیست، بلکه نوعی جدایی قانونی نیز هست. آشنایی با مفاهیم حقوقی، از پرداخت مهریه گرفته تا نفقه بالقوه، بسیار مهم است. به دنبال مشاور حقوقی باشید تا هر دو طرف را از طریق پیچیدگی ها راهنمایی کند.

پرورش سایر روابط

جدای از رابطه زناشویی، روی تقویت روابط با دوستان، خواهر و برادرها و سایر عزیزان تمرکز کنید. آنها می توانند حمایت، درک و دیدگاه متفاوتی را ارائه دهند که در این دوره انتقالی، ضروری است.

پرداختن به اندوه

طلاق اغلب باعث احساس غم و اندوه می شود. چنین مرحله مهمی، شبیه به سوگواری مرگ رابطه است. شناخت این غم، نام گذاری و پرداختن آشکار به آن، می تواند به فرایند بهبودی کمک کند.

تعیین اهداف آینده

جدا از عواقب فوری، به آرزوهای آینده فکر کنید. چه مسافرت باشد، چه دنبال کردن سرگرمی جدید، یا پیشرفت در حرفه، بحث در مورد چنین مواردی، می تواند به هر دو فرد، بخش مثبتی ارائه دهد که مشتاقانه منتظر آن باشند.

برای راهنمایی تخصصی در زمینه مشاوره طلاق توصیه می کنیم با مشاوران ما در کلینیک عباس نادر مشورت کنید. آنها در ارائه پشتیبانی شخصی برای موقعیت منحصر به فرد شما تخصص دارند.

در مشاوره طلاق چه می گویند؟

سوالات متداول درباره در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم

هدف از برگزاری جلسه مشاوره طلاق چیست؟

در جلسه مشاوره طلاق، هدف اصلی تسهیل ارتباط باز بین طرفین درگیر و ارائه حمایت عاطفی در طول هر زمان چالش برانگیز است. هدف آن کمک به افراد است تا احساسات و تصمیمات پیچیده ای را که در طول فرآیند طلاق به وجود می آیند، هدایت کند.

چگونه باید برای هر جلسه مشاوره طلاق آماده شوم؟

آماده شدن برای جلسه مشاوره طلاق، برای استفاده حداکثری از زمان و اطمینان از بحث های سازنده ضروری است. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 • در مورد احساسات خود فکر کنید: قبل از جلسه، کمی زمان بگذارید تا احساسات و نگرانی های خود را در رابطه با طلاق فکر کنید. این مورد، می تواند به شما کمک کند تا افکار خود را در طول جلسه بیان کنید.
 • اهداف خود را مشخص کنید: به آنچه امیدوارید از طریق مشاوره به آن برسید، فکر کنید. خواه ارتباط بهتر با همسرتان باشد یا راهبردهای مقابله با پریشانی عاطفی، داشتن اهداف روشن، می تواند به گفتگو کمک کند.
 • اطلاعات مربوطه را جمع آوری کنید: اگر مسائل یا تصمیمات خاصی مانند حضانت فرزند یا تقسیم دارایی وجود دارد، اسناد یا اطلاعات مربوطه را که ممکن است در جلسه مورد بحث قرار گیرد، جمع آوری کنید.
در جلسه مشاوره طلاق چه موضوعاتی را باید مطرح کنم؟

جلسات مشاوره طلاق طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می دهد و تمرکز ممکن است بر اساس نیازهای افراد درگیر متفاوت باشد. با این حال، در اینجا برخی از موضوعات رایج وجود دارد که اغلب به آنها پرداخته می شود:

 • ارتباط: ارتباط موثر در طلاق بسیار مهم است. بحث درباره نحوه برقراری ارتباط محترمانه و آشکار با همسرتان، می تواند موضوع اصلی باشد.
 • بهزیستی عاطفی: برخورد با تأثیر عاطفی طلاق جنبه مهم مشاوره است. می توانید در مورد احساسات، اضطراب ها و راهبردهای مقابله ای خود صحبت کنید.
 • والدین مشترک: اگر کودکان درگیر هستند، ممکن است در مورد راهبردهای والدینی مشترک و ترتیبات حضانت کودک بحث شود.
چگونه می توانم در جلسه مشاوره طلاق به طور موثر ارتباط برقرار کنم؟

ارتباط موثر در مشاوره طلاق حیاتی است. در اینجا چند نکته برای کمک به برقراری ارتباط بهتر در این جلسات آورده شده است:

 • صادق و باز باشید: این ضروری است که در مورد احساسات و نگرانی های خود صادق باشید. صادق بودن، می تواند منجر به بحث های سازنده تر شود.
 • فعالانه گوش کنید: بدون وقفه به دیدگاه همسرتان گوش دهید. گوش دادن، نشان دهنده احترام است و می تواند منجر به فضای همکاری بیشتر شود.
 • از جملات “من” استفاده کنید: به جای سرزنش یا متهم کردن، احساسات خود را با استفاده از جملات “من” بیان کنید. به عنوان مثال، به جای «تو همیشه باعث می‌شوی من احساس کنم…» بگویید: «وقتی…
در جلسه مشاوره طلاق از گفتن چه نکاتی باید اجتناب کنم؟

در حالی که ارتباط آزاد تشویق می شود، موارد خاصی وجود دارد که باید از گفتن آنها در جلسه مشاوره طلاق برای حفظ محیطی محترمانه و سازنده اجتناب کنید:

 • سرزنش و اتهام: از سرزنش همسرتان به خاطر همه چیز یا اظهارات متهم بپرهیزید. در عوض، بر بیان احساسات و نگرانی های خود تمرکز کنید.
 • زبان منفی: از استفاده از زبان تحقیرآمیز یا توهین آمیز خودداری کنید و لحن محترمانه خود را در طول جلسه حفظ کنید.
 • تهدیدها و اولتیماتوم ها: تهدید یا اولتیماتوم دادن می تواند درگیری ها را تشدید کند. بهتر است سازش ها و راه حل ها را با هم بررسی کنیم.
مشاوره طلاق چگونه می تواند به کودکان کمک کند؟

طلاق می تواند به ویژه برای کودکان چالش برانگیز باشد. مشاوره طلاق می تواند نقش مهمی در کمک به کودکان برای مقابله با تغییرات پویایی خانواده ایفا کند. در اینجا به این صورت است:

 • حمایت عاطفی: مشاوره فضای امنی را برای کودکان فراهم می کند تا احساسات و نگرانی های خود را در مورد طلاق بیان کنند و به آنها کمک کند تا احساسات خود را پردازش نمایند.
 • راهبردهای مقابله ای: کودکان می توانند راهبردهای مقابله ای موثری را برای مقابله با استرس و تغییرات ناشی از طلاق بیاموزند.
 • راهنمایی والدینی مشترک: مشاوره همچنین می‌تواند به والدین راهنمایی کند که چگونه به طور مؤثر والدین مشترک باشند، که با حفظ ثبات به کودکان کمک می‌کند.

اطلاعات جامع درباره ” در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم

سرفصل توضیح: در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم
ابراز احساسات به صورت سازنده به جای سرزنش کردن، روی احساس خود تمرکز کنید. احساسات را به شیوه ای سازنده و قابل درک بیان کنید.
حضانت و نگرانی های کودک نیازهای کودکان را اولویت بندی کنید، در مورد حضانت و رفاه آینده آنها بحث کنید.
بحث های مالی به طور شفاف به تقسیم دارایی ها، بدهی ها و مسائل پشتیبانی احتمالی بپردازید.
ارتباطات آینده حد و مرزها و روش هایی را برای تعاملات آینده تعیین کنید، به خصوص اگر کودکان درگیر آن باشند.
به دنبال رشد فردی در مورد درس های شخصی و اینکه چگونه هر کدام از طرفین می تواند به طور مثبت به جلو حرکت کند فکر کنید.
ایجاد مرزهای جدید احترام متقابل را از طریق مرزهای مشخص ایجاد کنید زیرا هر دو طرف وارد مرحله جدیدی می شوند.
انتظارات پس از طلاق در مورد آرزوها و انتظارات پس از طلاق برای شفافیت صحبت کنید.
بازسازی اعتماد برای بازگرداندن سطح اعتماد لازم برای برقراری ارتباط مؤثر یا فرزندپروری مشترک تلاش کنید.
برخورد با خانواده برای حفظ آرامش، پویایی خانواده را در طول اجتماعات، تعطیلات و رویدادها مدیریت کنید.
نقش میانجیگری
درک کنید که میانجی بی طرف چه زمانی می تواند برای هدایت بحث ها مفید باشد.
به یاد روزگار خوش خاطرات مثبت را به عنوان یادآوری درمانی عشق و درک گذشته به یاد بیاورید.
برنامه ریزی برای آینده به برنامه های فوری و بلندمدت، از جمله موقعیت های زندگی و اهداف آینده توجه کنید.
رها کردن راه های رهایی از درد، خشم و رنجش را برای یافتن آرامش مورد بحث قرار دهید.
پذیرش هویت های فردی علایق و فعالیت های شخصی پس از طلاق را دوباره کشف کنید تا حس جدیدی از خود ایجاد کنید.
درمان و سلامت روان اهمیت درمان برای بهزیستی روانی و مقابله در این مرحله انتقالی را برجسته کنید.
درک مفاهیم حقوقی بر اهمیت درک حقوقی و احتمالاً جستجوی وکیل تأکید کنید.
پرورش سایر روابط ارزش پیوندها را با دوستان و خانواده ای که در این مدت حمایت می کنند، تقویت کنید.
پرداختن به اندوه غم و اندوه مرتبط با از دست دادن رابطه را بشناسید و به آن رسیدگی کنید.
تعیین اهداف آینده تمرکز بر روی آرزوهای مثبت آینده پس از طلاق را تشویق کنید.
گشودگی برای آشتی در صورت وجود علاقه متقابل، امکان احیای مجدد رابطه را بررسی کنید.

نتیجه گیری درباره در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم

نتیجه گیری درباره در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم
نتیجه گیری درباره در جلسه مشاوره طلاق چه بگوییم

آنچه شما در جلسه مشاوره طلاق می گویید، باید حول محور ارتباط باز و صادقانه، رفاه عاطفی و مسائل خاصی باشد که نیاز به بررسی دارد.

بسیار مهم است که به این جلسات با طرز فکر تعاونی و محترمانه برخورد کنید و بر بیان احساسات و نگرانی های خود تمرکز نمایید و در عین حال، از سرزنش و منفی نگری خودداری کنید.

مشاوره طلاق منبع ارزشمندی برای پیمایش پیچیدگی‌های طلاق، ارائه حمایت، راهنمایی و استراتژی‌هایی برای کمک به افراد و خانواده‌ها در این گذار چالش برانگیز است.

برای راهنمایی جامع تر و پشتیبانی شخصی در امر مشاوره طلاق، مشاوره با مشاوران مجرب ما در کلینیک عباس نادر را توصیه می کنیم. آنها تخصص لازم را برای ارائه مشاوره و کمک مناسب برای رفع نیازها و نگرانی های خاص شما در این زمان چالش برانگیز دارند. راهنمایی های حرفه ای آن ها، می تواند در کمک به شما در جهت گیری موثر در پیچیدگی های طلاق و مشاوره موثر باشد.

با یک کلیک مشاوره بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *