زوج هایی که زیاد بحث می کنن، بیشتر همدیگرو دوست دارن (ما نمی‌گیم روانشناسی میگه!)

زوج هایی که زیاد بحث می کنن، بیشتر همدیگرو دوست دارن (ما نمی‌گیم روانشناسی میگه!)

با موضوع زوج هایی که زیاد بحث می کنن، بیشتر همدیگرو دوست دارن (ما نمی‌گیم روانشناسی میگه!) در خدمت شما هستیم.

زوج‌هایی که عشق و مشاجره را با هم تجربه کرده اند، اهمیت موفقیت یک رابطه را درک می‌کنند. خواه یک بحث پرشور باشد و خواه یک شوخی ساده، اختلافات جزئی تنها یک مکث کوتاه در داستان عشق آنهاست.

دو نفر که عمیقاً به همدیگر اهمیت می‌دهند، گاهی هم درگیر مشاجره و بحث می‌شوند و این هیچ اشکالی ندارد. در این نوشتار درباره قدرت عشق و مشاجره در ایجاد یک رابطه پایدار خواهیم گفت.

می تونی تو این زمینه از ما مشاوره بگیری:

چرا برخی از زوج‌ها با هم بحث می‌کنند

دعوا کردن در یک رابطه همیشه به این معنا نیست که مشکلی وجود دارد. مشاجره هم نوعی ارتباط سالم است که می‌تواند دیدگاه‌های مخالف را روشن کند و درس‌های ارزشمندی به دو طرف بدهد. کارشناسان می‌گویند تسلط بر هنر مشاجره برای یک رابطه سالم بسیار مهم است. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

 • مراقب آنچه می‌گویید باشید و از گفتن چیزی که پشیمان تان می‌کند، پرهیز کنید.
 • از این تصور که همیشه حق با شماست پرهیز کنید.
 • در طول مکالمه روی مسیر درست گفتگو بمانید.
 • به محض اینکه احساس کردید عصبانی شده اید، به جای داد زدن صحبت کنید.
 • به دیدگاه شریک زندگی تان خوب گوش دهید.

مشاجره و دعوا یکی نیستند

ارتباط موثر برای هر رابطه موفقی اهمیت زیادی دارد. در حالی که مهم است افکار خود را برای شریک زندگی تان بیان کنید، دعوای همراه با عصبانیت می‌تواند بیشتر از آنکه مفید باشد آسیب برساند.

با گذشت زمان، یاد خواهید گرفت که چه چیزی ارزش بحث کردن دارد و چه چیزی ندارد. اشکالی ندارد که مشاجرات خود را انتخاب کنید و هر چیز کوچکی را مطرح نکنید. با این حال، سرکوب احساسات برای جلوگیری از درگیری اقدام سالمی نیست. یک رابطه قوی و محبت آمیز می‌تواند اختلافات را بدون تبدیل به خشم حل کند.

چگونه به طور موثر با شریک زندگی خود بحث کنیم؟

اختلاف نظر در یک رابطه می‌تواند فرصتی برای رشد و یادگیری باشد. مشاجره‌ها می‌توانند به زوج‌ها این امکان را بدهند که دیدگاه‌ها، باورها و هویت‌های فردی یکدیگر را درک کنند، البته وقتی به خوبی مورد بررسی قرار گیرند.

با این حال، مبارزه در مورد همه چیز می‌تواند خسته کننده باشد، بنابراین انتخاب عاقلانه بحث و مشاجرات مهم است. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا به طور سالم با اختلافات برخورد کنید:

 • اصرار نکنید که همیشه حق با شماست.
 • قبل از پاسخ دادن به همسرتان اجازه دهید صحبتش را تمام کند.
 • روی موضوع بمانید و از دور شدن از موضوع خودداری کنید.
 • با مهربانی، احترام و نگرش محبت آمیز به گفتگو بپردازید.
 • اگر احساس می‌کنید که بیش از حد عصبانی شده‌اید، پیشنهاد کنید در اتاق دیگری استراحت کنید تا آرام شوید.

نکاتی برای مدیریت اختلافات در یک رابطه

اختلافات بخشی طبیعی از هر رابطه ای هستند، اما دانستن نحوه مدیریت آنها ضرورت دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد که می‌تواند به شما در مدیریت تعارضات با شریک زندگی تان کمک کند:

 • هر بار روی یک موضوع تمرکز کنید تا از فراموش کردن هدف اولیه بحث جلوگیری کنید.
 • به یاد داشته باشید که شما و شریک زندگیتان برای حل یک مشکل با هم کار می‌کنید، نه علیه یکدیگر.
 • مراقب سلامت روان خود باشید و فقط به این دلیل که شریک زندگی تان نیاز به تخلیه روانی دارد، خود را تا مرز فرسودگی پیش نبرید. شاید بد نباشد ویژگی های افراد مبتلا به افسردگی پنهان را بدانید.
 • مرزها را تعیین کنید، مانند فریاد نکشیدن بر سر یکدیگر یا استراحت در زمانی که اوضاع خیلی به هم می‌ریزد.

چرا زوج‌هایی که بحث می‌کنند، یکدیگر را بیشتر دوست دارند؟

اختلاف نظر در یک رابطه طبیعی است و ممکن است نشان دهنده این باشد که هر یک از دو طرف دیدگاه‌ها و باورهای متفاوتی دارند. اجتناب از مشاجره می‌تواند باعث ایجاد تنش و کناره گیری از هم شود، زیرا ممکن است دو طرف در بیان افکار و احساسات خود برای جلوگیری از ایجاد آسیب تردید کنند. این روند می‌تواند منجر به عدم تعهد و اعتماد در رابطه شود.

دکتر استفانی سرکیس می‌گوید: «من هرگز زوج سالمی را ندیده‌ام که با هم مشاجره نکنند. با این حال، آنها هرگز دعوا نمی کنند – بلکه گفتگو و بحث می‌کنند. اگر زن و شوهری به دفتر من بیایند و به من بگویند که هرگز دعوا نکرده اند، مطمئن خواهم بود که چیزی در این میان درست نیست. شما می‌توانید بدون دعوا بحث کنید. مشاجره چیزی دور از درگیری و دعوا است.

شما و شریک زندگی تان می بایست نقطه نظرات خود را بدون بلند کردن صدای خود بیان کنید. شما به این توافق رسیده اید که گاهی اوقات با هم مخالف باشید و این اشکالی ندارد.

می تونی تو این زمینه از ما مشاوره بگیری:

با یک کلیک مشاوره بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *